O tom, že finanční rezerva je dobrá věc, netřeba sáhodlouze spekulovat. Na druhé straně, jak ukázal nedávný průzkum agentury Focus pro nadaci Partners, tři čtvrtiny Slováků ji nemají v dostatečné výšce.
Jarní první a také současná druhá vlna pandemie nového koronavirus odhalila finanční slabiny Slovenské domácnosti. Tisíce rodin si v souvislosti s výpadkem příjmů odložily splátky hypoték. Národní banka Slovenska (NBS) odhaduje, že po uplynutí devítiměsíčního moratoria se ke splácení úvěru počátkem roku nevrátí přibližně 12 procent žadatelů.
To, že Slováci mají problém pokrýt nečekané výdaje a nemají rezervy, zjistil i Eurostat. Jejich podíl odhadl na 30 procent (před deseti lety to bylo téměř 36 procent).
Jak se můžete poprat se současnou situací a vyhnout se nedostatku finanční rezervy v budoucnosti? Index se na to ptal čtveřice expertů na finance. Na naše otázky odpověděli:
Ján Šebo, ekonom Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici
František Burda, investiční analytik Fingo.sk
Martin Švidroň, analytik Finanční hitparáda
Ján Tonka, analytik společnosti Finax
Co jsme chtěli vědět o spoření?
Rezervu ve výši šestiměsíčního platu nemám. Jaké jsou triky, abych se k ní dopracoval rychleji?
Jsem živnostník. Jakou část příjmu bych si měl dlouhodobě spořit? A kde, aby úspory byly relativně rychle likvidní?
Odložil jsem si splátky hypotéky. V únoru se mám vrátit k splácení. Jak se na to nastavit, kdy se finanční situace nezlepšila?
Žiji od výplaty k výplatě. Jak si přesto najdu prostor ve financích na spoření, případně investování?
Rezervu ve výši šestiměsíčního platu nemám. Jaké jsou triky, abych se k ní dopracoval rychleji?
Tip: Vyhněte se počátečním investicím při zařizování kanceláře a zvažte možnost coworkingu. Ušetříte a navíc se obklopíte lidmi, kteří vás budou inspirovat.