Příběh čokolády Lyra z Nitry je jeden z příkladů zodpovědného podnikání, za které můžete hlasovat v ceně veřejnosti.
Čokoládové pomazánky, tabulky velikosti A4 či set na vytvoření vlastní originální čokolády. Kombinované s mákem a se šampaňským, s borůvkami nebo s lyofilizovaným ovocem.
Lyra čokolády vyráběny při Nitře sbírají ocenění za své výrobky po celém světě. No kromě prvotřídních výrobků dbají i na odpovědné podnikání, ať už ve vztahu k zaměstnancům nebo k zákazníkům.
Za své aktivity se bude firma Lyra ucházet o ocenění v soutěži Via Bona, kterou každoročně organizuje nadace Pontis, v kategorii Odpovědná malá / střední firma.
Věděli jste, že nejnovější můžete svou čokoládu od Lyry „vystopovat“ až k počátečním surovinám?
Odkryjí vám vše
Koncem roku 2019 se tento výrobce čokolády spojil se společnostmi Decent a 3IPK, s nimiž vytvořili Blockchain čokoládu. Její podstata spočívá v transparentnosti použitých surovin a časové sledovatelnosti produktu.
„Každá naše čokoláda Gallery má svůj unikátní QR kód, po jehož naskenování se zákazník přenese na čokoládovou časovou osu, na níž vidí celý proces výroby čokolády od sběru kakaových bobů přes fermentaci, sušení a zpracování v Kolumbii,“ říká Katarína Jaklovská z marketingového oddělení Lyry .
Dále zákazníci mohou sledovat následný vstup čokolády na loď a převoz do evropského přístavu. Dalším krokem je její naskladnění v čokoládovně v Ivance pri Nitre a následné zpracování na Slovensku.
Každý jeden zaznamenaný údaj je v databázi „blockchain“ neměnný, říká Jaklovská. Blockchain funguje na bázi zaznamenávání údajů v blocích, které jsou mezi sebou propojeny vlákny a ty se na časové ose nedají měnit.
„Tím jsme spotřebiteli odkryli všechny karty a údaje o době sklizně, o výrobních šaržích o datech a vstupních surovinách,“ říká Jaklovská. „Chceme, aby náš zákazník věděl o své čokoládě úplně všechno.“
Sladké a ekologické
Čokoládovna se zároveň rozhodla eliminovat plasty ve výrobě a expedici. Obalový materiál se skládá z papírových a recyklovatelných materiálů. Transportní boxy, obaly na čokolády, tubusy a v neposlední řadě i lepicí pásky na kartony jsou vyrobeny z papíru.
„Stále pracujeme na alternativě na stretch fólii, kterou plánujeme v tomto roce také vyměnit za ekologický variantu,“ říká Jaklovská. Veškerý odpad ze společnosti se poctivě recykluje.

K ochraně životního prostředí výrobce čokolády přispívá i využíváním energicky úsporných a šetrných technologií. Energií neplýtvají a likvidace odpadu je zajištěna ekologickým způsobem.
Cílevědomí farmáři z Kolumbie
Sociální a solidární podpora se projevuje zejména ve formě příspěvků organizacím na pomoc lidem s mentálním handicapem. Firma se snaží zajistit si vše pod svou střechou, ale koncept podpory místních lidí v Kolumbii jejich natolik nadchl, že od nich neberou jen kakao, ale také kakaovou hmotu či máslo. Podporují tak místních farmářů a poskytují jim pracovní příležitosti.
V projektu se jménem Young Necocli, podporují 782 mladých lidí z Kolumbie, kteří se učí, jak být dobrým lídrem, jak se začlenit do rychle rostoucí společnosti, jak co nejefektivněji využít potenciál svých předků.
Jde o poskytování informací, tréninky mladých lidí v oblasti managementu financí, řízení, komunikace, životního prostředí.
Jaklovská vysvětluje, že jde o komunitu mladých lidí, kteří mají nízkou finanční gramotnost, ale chtějí zůstat v oblasti farmaření a chtějí z něj vytěžit maximum. V mnoha případech mladí lidé nevědí vypočítat a zhodnotit, kolik úsilí a financí vynaloží na vyprodukování svého produktu, a nevědí ani to, za kolik ho prodat. Ve spolupráci s Casa Luker, výrobcům kakaa, se Lyre daří mladých lidí vzdělávat, aby viděli smysl v setrvání v domovské zemi.
„Jde také o to, aby si uvědomili, že jejich usilovná a cílevědomá práce dává nám naši práci a možnost dělat, co nás baví,“ říká Jaklovská.
Děti z Arabesky
Lyra je dlouhá léta oficiálním partnerem sdružení Arabeska, která má pod křídly děti s Downovým syndromem. Každoročně se spolupodílejí na organizování koncertů a představení, organizovali spolu s nimi i evropské mistrovství Special Olympics v gymnastice.