Slovenský živnostenský svaz upozorňuje na možný pokles kvality řemeslných prací.
.
Uvedl to v pátek na brífinku po sněmu Slovenského živnostenského svazu jeho prezident Stanislav Čižmárik.
„Kromě koronakrízy nás v současnosti těží ochrana řemesel, aby zůstali životaschopné i do budoucna. Ty jsou zárukou, že práce pro společnost budou prováděny kvalitně a dobře. Máme trochu obavy, že liberalizace – zavedení univerzální živnosti by mohlo postavení (řemesel) poškodit, „přiblížil Čižmárik. Doufá, že se podaří najít kompromisní řešení, které bude vyhovovat jednak liberalizaci podnikání a jednak zajistí kvalitu výkonu řemesla.
Podle slov 1. viceprezidenta SZZ Jana Palenčár během první vlny koronakrízy byly mnohé živnosti, zejména ty nejmenší, podporované ze strany státu velmi slabě. „Vyzýváme našich vládních představitelů, aby nadále přicházeli s dalšími novými podpůrnými programy, protože firmy zasažené koronakrízou se stále nedostali z nepříznivé situace. Výpadek příjmu zejména z měsíců březen – duben ještě v těchto časech nedohnali a jsou zároveň vystaveni riziku případné druhé vlny pandemie,“ řekl Palenčár.
Stát by se podle jeho slov měl vrátit k některým málo využívaným schématům podpory podnikání, jako bylo například proplacení nájemného za provozu, které se čerpalo pouze v malé míře. „Živnostníci by přivítali i snížení daňového zatížení, které patří k nejvyšším v Evropě,“ poznamenal Palenčár.

Podle slov prezidenta Sdružení podnikatelů Slovenska (ZPS) Jana Solíka, který byl také na sněmu, jednou z diskutovaných byla i téma rodinného podnikání. „Generace podnikatelů, která začala s podnikáním po roce 1989, by ráda předala své firmy další generaci, ale legislativa ne vždy pamatuje na všechny praktické problémy, které s tímto procesem souvisejí. Chceme proto představit státu řešení, jak by se v tomto směru měla změnit legislativa, „dodal Solík.